top of page
 • האם בעלי חיים יכולים להדביק (ולהידבק) בקורונה?
  וירוסי הקורנה הינם משפחה גדולה מאוד של וירוסים. חלק מהזנים של וירוסי הקורונה עלולים לגרום לסימנים דמויי שפעת באנשים, חלקם יכולים לגרום לסימני מחלה בבעלי חיים מסויימים כגון בקר, גמלים ועטלפים. זנים אחרים כגון הזנים הכלביים (canine) והחתוליים (feline) מדביקים בעלי חיים בלבד ולא מדביקים בני אדם. חלק מהזנים של וירוס הקורנה אשר מדביקים בעלי חיים יכולים לעבור לבני אדם ואשר בתורם ידביקו בני אדם אחרים, אך זה מאוד נדיר . זה מה שקרה בהתפרצות הנוכחית של של covid-19, שככל הנראה התפרץ מעטלפים. וירוס covid 19 מועבר בעיקר מאדם לאדם בצורה טיפתית במערכת הנשימה- משיעול, התעטשות או דיבור. בשלב זה אין עדויות שבעלי החיים מהווים מקור הפצה משמעותי של הוירוס covid -19. לפי המידע המוגבל שיש בידנו בשלב זה הסיכוי שבעלי החיים יפיצו ויעבירו את וירוס covid -19 הוא נמוך מאוד. ישנם דיווחים בודדים של כלבים וחתולים שנדבקו בוירוס covid-19 מבני אדם במדינות שונות בינהן ארה''ב. נראה שחתולים וחמוסים רגישים הרבה יותר להדבקה מאשר כלבים. עם זאת ההדבקה היא בכל מקרה באחוזים מאוד נמוכים. נראה שחתול שנדבק מאדם יכול להדביק חתולים אחרים בבית אבל שוב באחוזים נמוכים. אין עדות להדבקה הפוכה- מחיות המחמד לבני אדם. בעלי החיים החיובים חסרי סימנים קלינים. נראה שהוירוס לא מאוד עמיד על הפרווה של חיות המחמד והסיכוי להידבק כך הוא קטן מאוד אם בכלל. מכל האמור עולה שחיות המחמד אינן בקבוצת סיכון ואינן מהוות סיכון. בע''ח שבעליהם בהסגר אינם מחוייבים בהסגר על פי הנחיות משרד הבריאות. שימו לב- שינויי השיגרה והלו''ז הקבוע של הבעלים בבית משפיעים גם על בעלי החיים שהיו רגילים לשיגרה מסויימת. וזה יכול לגרום לסטרס ושינויי התנהגות, ולכן אנו ממליצים לנסות לשמור להם על שיגרה מסויימת- טיולים, זמני האכלנ וזמני משחק בשעות קובעות. שימרו על רווחת בעלי החיים והגיעו לטיפול/חיסון במידת הצורך. דחיה של בדיקה או טיפול עלולים לפגוע בבעלי החיים שאנו כל כך אוהבים. בהגעה למרפאה וטרינרית שימרו על צוות המרפאה ועל עצמכם- הגיעו עם מסיכה ושימרו מרחק.
 • האם פרעושים יכולים לעקוץ בני אדם?
  פרעושים יכולים לעקוץ בני אדם! הם קופצים ובדרך כלל עוקצים בגובה הרגליים. הם אינם מסוכנים אך יכולים להוות מטרד.
 • מה ההבדל בין פרעושים וקרציות?
  הפרעוש הוא חום, קטן ושטוח, הוא קופץ וזז מהר. קרציה בדרך כלל נתפסת עם הצוותות שלה בעור החיה וככה מוצצת דם. היא יכולה להימצא בגדלים שונים בהתאם לבגרותה וכמות הדם שבה
 • הכלב שלי מתגרד למרות שהוא מטופל נגד קרציות ופרעושים. מה עושים?
  גירודים יכולים לנבוע מסיבות נוספות מלבד פרעושים כגון אלרגיה למזון ואטופי (אלרגיה לאלרגנים אחרים באוויר כמו צמחים, אבק או דשא). מומלץ להגיע לבדיקת רופא
 • לכלב שלי יש ריח רע מהפה, איך אפשר לשפר אותו?"
  ריח רע בדרך כלל נובע מפלאק (רובד חיידקים) על השיניים וממחלות חניכיים. כדי למנוע את היווצרות הפלאק יש צורך לצחצח שיניים לבעל החיים עם משחת שיניים שמיועדת לכלבים ובעזרת מברשת שיניים. הפעולה המכאנית תדחה את הצטברות החיידקים. במידה וכבר ישנה אבן שן, יש צורך בניקוי שיניים!
 • איך מצחצחים שיניים לכלב?
  את צחצוח השיניים ניתן לבצע בבית! יש להרגיל את הכלב בהתחלה עם אצבע/ פד גאזה או מברשת שיניים אצבעון למגע באזור החניכיים ובהמשך לעבור למברשת שיניים ומשחת שיניים יעודית לכלבים (אין להשתמש במשפחת שיניים רגילה המכילה פלואוריד)
 • איך מונעים היווצרות אבן שן בכלבים?
  ניתן למנוע היווצרות אבן שן בכלבים ע"י צחצוח השיניים ולעיסת עצמות לכלבים שעושות גם כן פעולה מכאנית על השיניים והחניכיים.
 • האם צריך להרדים את בעל החיים לניקוי שיניים?
  בכלבים וחתולים, להבדיל מבני אדם, יש צורך בהרדמה לצורך ניקוי שיניים מכמה סיבות: 1. בניקוי עצמו יש שימוש במים שלהבדיל מאנשים להם ניתן לשים מכשיר לשאיבת המים- בחיות לא ניתן והן ילעסו אותו. על מנת שלא ישאפו את המים בהרדמה יש צורך בהכנסת טובוס (צינור לקנה הנשימה) בכדי לחסום את מעבר המים לדרכי הנשימה. 2. לחיות לא ניתן להגיד " לפתוח פה גדול" על מנת לעבוד על כל השיניים- גם האחוריות וגם על צידן הפנימי.
 • למה הכלב שלי מלקק את כפות הרגליים?
  בהרבה מקרים זה סימן לאלרגיה ובהרבה מקרים - אלרגיה למזון. אם הליקוק הוא חריג או אובססיבי כדאי לגשת לוטרינר לאיבחון וטיפול.
 • איך יודעים אם הכלב חולה ?
  רוב בעלי הכלבים מכירים את ההתנהגות הרגילה של הכלב שלהם. כשחולים מתנהגים בצורה שונה. ירידה בתיאבון - הכלב פתאום לא אוכל ,ירידה בפעילות – הכלב פתאום ישן כל היום , אינו נובח כהרגלו , אינו מגיב לגירויים הרגילים , לא מקבל את פנינו בשמחה הרגילה , לא מגיע לקריאה לשחק, צליעה - הכלב צולע , הקאות , שלשולים , שיעולים , גירודים וקרחות.
 • הכלב שלי שמן , האם זה מסוכן ? איך אפשר להרזות אותו?"
  השמנת יתר הינה מחלה לכל דבר ועניין. שמנים נוטים לחלות יותר , במיוחד בבעיות פרקים , עומס יתר על הלב וחוסר איזון הורמונלי ומכיון שכך רצוי מאוד לשמור על משקל כלבכם ו/או להוריד ממשקלו. זכרו! כלבים אחרי עיקור סירוס נוטים להשמין יותר עקב חוסר איזון הורמונלי. כדאי להקטין את כמות המזון ב15% אחרי הניתוח. תרגול יומי כמו ריצה , הליכות ארוכות משחק בגינת כלבים עוזרים בירידה במשקל. דיאטה יש לעשות בליווי וטרינרי בעזרת מזונות מיוחדים מאוזנים.
 • האם עושים דיאטה לכלבים?
  בהחלט , השמנת יתר היא מחלה ומהווה בעיה קשה בחיות מחמד הניזונות ממזון עשיר ובכמויות בלתי מוגבלות. להורדת משקל כדאי להיוועץ בוטרינר להתאמת תפריט מיוחד במזונות שנועדו להורדת משקל אך גם לוקחים בחשבון את הצרכים של הכלב והחתול גם בכמויות המזון המופחתות.
 • הכלב שלי אוכל מעט ועדיין משמין, למה זה קורה?"
  הכלב שלך מסורס (חוסר בטסטוסטרון גורם להשמנת יתר) , ו/או לא פעיל במיוחד ו/או מקבל מזון עשיר ובכמויות גדולות מדי. אני ממליץ על דיאטה מפוקחת על ידי וטרינר ופעילות גופנית כשגרה.
 • הכלב שלי אוכל הרבה ויורד במשקל, למה זה קורה?"
  ייתכן שהכלב אוכל מזון לא איכותי בעכילות נמוכה , ובסבירות שמדובר בבעיה שתצריך בדיקת וטרינר : סכרת , פעילות יתר של בלוטת התריס , פעילות יתר של בלוטת יתרת הכליה , גידול סרטני , אי ספיקת כליות וכל מיני מרעין בישה.
 • החתול שלי אוכל הרבה ויורד במשקל, מה הבעיה?"
  כדאי לבדוק! חוץ מבעיית תולעים או אוכל ירוד יש גם סכרת , ופעילות יתר של בלוטת התריס בחתולים קשישים . חשוב להיבדק.
 • לכלב שלי יש פצעים וקרחות לא רגילים בגוף. ממה זה נובע ואיך אפשר לטפל?
  יש הרבה גורמים לפצעים וקרחות בגוף הכלב - החל מאלרגיה , פרעושים , דלקת חיידקית , בעיה הורמונלית , טפילי עור , ליישמניה , פטרת. כל אחד מהמצבים האלה דורש איבחון ספיציפי (בדיקת רופא , מגרד עור , תרבית פטריה , תרבית חיידקית ביופסיה , בדיקות דם) תלוי מה החשדות ומה הממצאים. הטיפולים כוללים אנטיביוטיקות , אנטי פטריות , הורמונים , תרופות נגד טפילים , דיאטות היפואלרגניות . יש לגשת לוטרינר לאבחון וטיפול מדוייק!
 • שמעתי שלחתול בשכונה יש איידס , האם זה מסוכן לחתול שלי? והאם יכול להדביק גם אנשים?"
  וירוס ה FIV - "סינדרום הכשל החיסוני בחתולים" הוא המקביל לאיידס בבני אדם , אינו בר ריפוי והנגועים בו הם נשאים לחיים. ההדבקה נעשית במגע אינטימי (נשיכת חתול לחתול , ו/או מעבר ברחם לגורים. לכן כן , חתולך עלול להידבק אם יינשך על ידי החתול החולה. ולא הוירוס אינו יכול להדביק בני אדם.
 • מהי מחלת העכברת?
  חיידק בשם לפטוספירה גורם למחלת הלפטוספירוזיס. או בעברית "עכברת" זאת מחלה זיהומית זואונוטית (מחלה שבה בני אדם עלולים להידבק מבעלי חיים) שנגרמת על ידי חיידקים פתוגניים סלילוניים מהסוג Leptospira שנישא בעיקר על ידי חולדות ויכול לעבור לבני אדם. סימנים ותופעות לוואי של המחלה יכולים לנוע בין תסמינים קלים לקשים במיוחד: כאבי ראש, כאבי שרירים, וחום; עד דימום מהריאות (תסמונת דימום ריאתי חמורה), אי ספיקת כליות, או דלקת קרום המוח. דרך ההדבקה היא על פי רוב על ידי מגע ישיר או עקיף עם שתן של בעל חיים חולה. הנתיב העיקרי לחדירה של החיידק היא דרך פצעים או חתכים בעור או דרך לחמית העין. כמו כן יכולה להתרחש הדבקה דרך מערכת הנשימה על ידי רסס טיפתי של שתן או מים מזוהמים. אופני הדבקה נוספים כוללים חדירת חיידקים דרך עור בריא ושלם עקב שהייה ממושכת בתוך מים מזוהמים הטיפול בלפטוספירוזיס מתבסס על מתן אנטיביוטיקה מניעה : קיימים חיסונים כנגד חיידקי ה-Leptospira. בחיסון המשושה הניתן פעם בשנה לכל כלב במרפאה שלנו יש שני זנים של לפטוספירה. לאחרונה נאסרה הכניסה למספר נחלים ברמת הגולן עקב זיהום אפשרי של עכברת.
 • האם אפשר לגזור ציפרניים לחתול ? ואיך עושים זאת?
  בהחלט אפשר או אצל הוטרינר , או במספרת כלבים וחתולים או רוכשים קוצץ ציפרניים לחיות מחמד , לרוב צריך עזרה של אדם נוסף שיחזיק את החתול ,. יש להבדיל בין החלק הורוד (החי) של הציפורן לבין החלק הלבן הבולט שאותו אנו קוצצים. אם נקצץ באזור הורוד החי החתול יכאב ויידמם (לחץ באצבע 5 דקות יפסיק את הדימום) יש לקצץ באזור הלבן ולהשאיר קצת רווח. המלצתי : את הקיצוץ הראשון עשו אצל הוטרינר בהשגחתו והנחייתו.
 • שמעתי שיש הרפס לחתולים , איך אדע שלחתולי יש כזאת מחלה?"
  הרפס חתולים אינו מועבר לבני אדם והרפס אנשים אינו מדביק חתולים! מחלת הרפס תאובחן על ידי וטרינר בבדיקה במרפאה , בדרך כלל מחלה התפרצת בעקה(סטרס) כמחלת עיניים / מערכת נשימה ומאופיינת בכיבים ודלקות עיניים , עיטושים , נזלת , וקשיי נשימה. המחלה מגיבה מצויין לטיפולים אנטיויראליים ואנטי חיידקיים , אך נוטה לחזור בעיתות לחץ משום שהוירוס (כמו בבני אדם) אינו עוזב את הגוף אך נשאר לא פעיל בתוך התאים , מוגן ממערכת החיסון של הגוף עד לעקה / לחץ הבא אז מתפרצת המחלה שוב..
 • אני יוצא לחופשה , מתי לחסן  את כלבי כנגד מחלת השעלת ?"
  מומלץ לחסן כנגד מחלת השעלת כ 3 שבועות לפני המעבר לפנסיון על מנת להתחסן גם לחיידק הבורדטלה ברונקיספטיקה וגם לוירוס הפאראאינפלואנזה ,שני גורמי המחלה העיקריים. חיסון של עד 72 שעות לפני הפנסיון ייתן הגנה בפני בורדטלה ברונקיספטיקה בלבד. ברם כדאי לזכור שהשם שעלת כלביות מטעה , מרבית ההדבקה מתרחשת מחוץ לפנסיונים , בגינות כלבים ובמפגש אקראי של כלב משתעל עם כלב בריא ולכן המלצתנו היא לחסן את כל הכלב באופן שגרתי
 • קראתי כי הFDA האמריקאי  (מינהל התרופות והמזון) בודק קשר בין מחלות לב להזנה במזונות "נטולי דגנים" בכלבים , אני מאכילה את כלבי מזון נטול דגנים מזה כשנתיים , מה לעשות?"
  מזונות "ללא דגנים" הם סדרת מוצרים פופוליסטית , שתואמת את הטרנדים ה"בריאותיים בבני אדם " ושלמיטב ידיעתי אינו מגובה במחקרים מדעיים, בהם הוציאו את הדגנים למיניהם והחליפו במקורות פחמימות אחרים כמו קטניות אפונה ועדשים תפוחי אדמה... כעת עולה החשש כי סוג מזונות זה קשור בעליה במקרי מחלות הלב בגזעים שונים של כלבים בהם המחלה לא היתה נפוצה ושניזונו ממזון " נטול דגנים". לאורך זמן. מנהל התרופות האמריקאי לא קרא להפסקת השימוש במזונות אלו כי אם חשף את הנתונים בפני חברות המזון על מנת שיחקרו ויחליטו בעצמן. בין רשימת המזונות שמוזכרים כייתכן וקשורים למחלות לב בכלבים נמצאים מספר מזונות פופולריים מאוד גם בישראל כמו : אקאנה , טייסט אוף דה ויילד , נטורל בלאנס ארתבורן הוליסטיק , בלו בופאלו , מריק , אוריג'ין ,נוטרו , מינהל המזון האמריקאי הודיע כי הוא חוקר את התופעה וכי הרשימה פורסמה כאמצעי בטחון מקדים. הצעתי : מכיון שמדובר במקרים כרוניים הייתי ממליץ לגוון ולא להישען רק על מקור מזון אחד , בטח לא אם הוא "נטול דגנים" ומופיע ברשימה הנ"ל. בכל מקרה של תופעות כמו חולשה , קשיי נשימה , שיעולים , התעלפויות אני ממליץ להתייעץ עם וטרינר.
 • אני יהודי דתי , על פי חוקי הדת אני אסור בסירוס חתולי , האם יש דרך לסרס חתול ללא ניתוח? האם סירוס כימי הוא אפשרות?"
  אכן יש פתרון , סירוס כימי. בסירוס רגיל אברי הרביה (שחלות ואשכים) מוסרים מהגוף למניעת רביה והתנהגות מינית (ייחום) והם בלתי הפיכים. סירוס כימי ניתן לביצוע בהזרקת סופרלורין . זהו התקן תת עורי (קפסולה בגודל 2 ממ) המפריש תרופה הורמונלית לאורך זמן הגורמת לירידה בפוריות (הפסקת ייצור זרע ), וירידה בתופעות מישנה מיניות כ ייחום , חשק מיני , תוקפנות זכרית ואו סימון טריטוריה ... השפע הזריקה היא עד חצי שנה בהזרקה ראשונה והשפעתה מתארכת עם עליית מספר ההזרקות עד לפעם בשנה. התופעות הן הפיכות והפסקת ההזרקה תוביל לחזרה לפוריות מלאה.
 • האם ניתן לסרס ואו לעקר כלב או כלבה בקשירה בלבד ללא הוצאת איברים?
  באופן תיאורטי ניתן לקשור את צינור הזרע כמו באנשים ולעצור את הפוריות או לקשור חצוצרות בנקבות ולהשיג את אותה תוצאה. ברם ניתוח סירוס נועד גם להפסיק את ההפרשות ההורמונליות הגורמות להתנהגות מינית : ייצר מיני , ייחום , תוקפנות זכרית וטרטוריאליות סימון הבית בהשתנה.. וזאת התוצאה של הוצאת שחלות ואשכים .לחלופין ניתן להימנע מהניתוח בהזרקת סופרלורין שגורם לסירוס כימי הפיך לחצי שנה.
 • האם אני כבעלי הכלב /חתול צריך להיות נוכח בהמתת החסד שלו?
  הרבה שנים שייעצתי לבעלים לא להיות נוכח בהמתת החסד , בעיקר על מנת לחסוך מהבעלים את הקושי והאי נוחות שבאירוע מסוג זה., בשנים האחרונות השתנת דעתי כשהתחלתי לשים את טובת הכלב לפני טובת בעליו ואכן ...דאוקא בשעתו הקשה ביותר , רגע לפני מותו , ראוי שהבעלים ירעיף על הכלב את אהבתו , את בטחונו , ולא ישאירו חרד , חולה ומותש ולבד....מול אנשים שאינו אוהב ומהם הוא ירא....ואכן מפעם לפעם אני נוכח לראות שהכלבים , רגועים יותר , נינוחית יותר ומשלימים יותר כשהמתת החסד נעשית בזרועות האוהבות של הבעלים. ולכן המלצתי (אם אתם יכולים ומסוגלים נפשית) היו נוכחים בהמתת חסד של כלבכם , אהבו אותו ותמכו בו עד הסוף....
 • איך להתייחס להתראת  רשות המזון והתרופות האמריקאית FDA לגבי הקשר בין מחלת לב בכלבים ומזונות נטולי דגנים וממקורות מזון אקזוטיים
  באם כלבך מתעייף לאחרונה ,\ יורד במשקל , מתעלף המאמץ , משתעל , והוא ניזון ממזון נטול דגנים או ממקורות אקזוטיים , הייתי ממליץ על ביקור ובדיקה אצל וטרינר. אם כלבך ניזון ממזון כפי שמתואר , אך אינו מראה תסמינים מומלץ לערבב מזונו עם מזון כלבים רגיל מחברה קלאסית ושאינו ממקורות אקזוטיים , על מנת לגוון את מקור המזון.
 • איזו חברות מזון כלבים מתריע הFDA  בהקשר עם מחלת לב.
  אקנה zignature taste of the wild 4 health earthborn holistic blue bafalo natures domain fromm merrik california natural natural balance oriejen natures vaiety nutrisource nutro rachel ray nutri
bottom of page