top of page

מבנה המערכת ומחזור הייחום

כתב ד"ר עופר שביט וטרינר Bvsc prêt. MRCVS

 

מערכת הרבייה המינית בכלבים מתפתחת עם הגיל. כלבים מגיעים לבגרות מינית החל מ 5 חדשים (בגזעים הקטנים ) ועד 20 חודש בגזעי הענק.

 

כלבים :

כלבים זכרים אינם מתייחמים !!! כלבים זכרים מוכנים לפעילות מינית בכל זמן ובכל שעה שתהיה על ידם נקבה מיוחמת .

לזכר שני אשכים האחראיים על ייצור תאי הזרע והורמון המין הזכרי " טסטוסטרון ". הטסטוסטרון משפיע גם על הפעילות המינית (חשק ) וגם על הזכריות : התפתחות אברי המין המתאימים , מבנה גוף ,תוקפנות , וכו'. בזמן שיפכה יוצאים תאי הזרע מהאשכים דרך צינורית הזרע ובלוטת הערמונית ,שם מתווספים נוזלי סיכה והזנה לתאי הזרע בדרכם לעבר תאי הביצית הנקבית. כעת צינור הזרע מתחבר לצינור השתן בפין הזכרי ובסיומו מוצאים עצמם הזרעים ברחם הכלבה. הפין הזכרי מאופיין בהימצאות של עצם !!! התומכת במבנה הפין וכן בהתרחבות בבסיס הפין הנקראת "גלאנס פניס " התרחבות זאת המתמלאת דם בעת זקפה משמשת כעוגן לפין בעת חדירה לאיבר המין הנקבי ועליו מבוססת הנעילה של הזכר בתוך הנקבה בעת מגע מיני. בזמן של חוסר זקפה הפין נמצא במעטפת " פרפוציום " המגינה עלי מפגיעות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כלבות :

מערכת המין הנקבית מורכבת מצמד שחלות האחראיות על ייצור הביציות (כל גורה נולדת עם מספר קבוע של ביציות המשמשות אותה כל חייה ) ועל הפרשת הורמוני המין הנקביים האחראיים על ההתנהגות המינית , על המבנה הנקבי (עטינים , מבנה גוף , גודל גוף ) על המחזור המיני , ועל ההריון והלידה.

בכל מחזור מבשילות מספר ביציות בשחלות , בוקעות ונודדות דרך החצוצרות שם הן פוגשות את תאי הזרע הזכריים . הביציות עוברות תהליך הפריה (התמזגות של תא זרע עם תא ביצית) ומשם נודדות לרחם בו העוברים מתחברים לדופן על ידי השליה למשך ההריון.

 

מחזור – ייחום

המחזור של הכלבות נמשך 6 - 9 חודשים והוא מחולק ל 4 שלבים שונים. יש שינויים משמעותיים באורכי השלבים בין גזעים שונים ואף בין כלבות שונות ולכן אורכי הזמן שיינתנו מתבססים על ממוצעים ואסור להסתמך עליהם באופן מוחלט.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרואיסטרוס – טרום ייחום 5 – 9 ימים.

בשלב זה המערכת המינית נכנסת לפעילות הורמונלית לאחר תקופה ארוכה של תרדמה והגוף מתכונן לפעילות המינית הקרובה :הביציות מבשילות בשחלות , הפות מתנפחת ומדממת , הרחם מתעבה ומתכונן לקליטת העוברים והכלבה מדיפה ריחות המושכים זכרים.

חיצונית הכלבה מדממת מהבושת והכלבים נמשכים אליה ,אך היא לא תיתן לזכר לטפס עליה בשלב זה אלא תדחה אותו על ידי ישיבה , נביחות או נשיכות . 

שלב זה מושפע בעיקר על ידי הורמון האסטרוגן.

 

איסטרוס – ייחום 5 – 9 ימים.

הדימום מהבושת מפסיק או נחלש , אך הסימן הברור ביותר הוא שהכלבה תיעתר לזכר המחזר ותיעמד מוכנה למגע מיני (הטיית זנב הצידה).

השלב הזה מתחיל בשיא הפרשת הורמון ה LH הגורם לביוץ והתחלת הפרשת הורמון שמירת ההריון פרוגסטרון.

הזכר עולה על גב הנקבה והפין הזכרי חודר את איבר המין הנקבי. כעת יתהדקו שרירי הפות של הכלבה מסביב לגלאנס בפין הזכרי ו "הנעילה" המפורסמת מתרחשת.

ה"נעילה" אינה הכרחית לפוריות המפגש אך אין להתערב בה. היא עורכת בין 5 – 15 דקות שבתוכן הזכר פולט את זרעו בתוך הרחם הנקבי. הזרעים נודדים לחצוצרות שם נפגשים עם הביציות שמופרות וחוזרות להתמקם ברחם להמשך ההיריון.

 

דייאיסטרוס -

השלב הנוכחי מתחיל מהיום בו הכלבה שוב תסרב לעמוד לזכר ועד גמר ההריון או ההריון המדומה.

( 65 יום ). גם אם אין הריון האירועים בשלב זה הם זהים באורכן.

 

אנאיסטרוס

השלב הארוך ביותר במחזור . השלב של חוסר פעילות מינית חיצונית ואו פנימית. המסתיים בפרואיסטרוס הבא.

 

מאמר ראשון בסדרה של מאמרים בנושא מערכת הרבייה בכלבים.

*כל הזכויות שמורות לכותב המאמר.

 

מבנה המערכת ומחזור הייחום

איור 1 פין זכרי ,התרחבות אחורית : גלאנס פניס

איור 2 : אירועים הורמונליים במחזור

bottom of page