top of page

גלוקוזאמין וקונדרוטין סולפת-תוספי מזון כטיפול במחלות מפרקים בחיות מחמד

כתב ד"ר עופר שביט וטרינר Bvsc prêt. MRCVS

 

לאחרונה הולך וגובר השימוש בשני חומרים אלו בטיפול בבעיות פרקים בחיות מחמד כמו

"היפ דיספלזיה" ( מחלת אגן תורשתית ) אוסטיאוקונדריטיס , ומחלות פרקים אחרות.

לשני חומרים טבעיים אלו תכונות רפואיות ותזונתיות גם יחד.ולכן אין רואים בהם תרופות כי אם תוספי מזון וככאלה אין עליהם חובת הוכחה מדעית מבוקרת ליעילותם ולבטיחותם כפי שנהוג בתרופות רגילות. תקציר זה המבוסס על מאמר מקצועי וטרינרי שהתפרסם בcompendium on continuing education for the practicing veterinarian May 2000. בא להבהיר במעט את הלוט בערפל בשימוש בחומרים אלו.

 

גלוקוזאמין :

סוכר אמיני המיוצר על ידי תאי בעלי חיים. הוא אבן בנין בחומרים אחרים בגוף כמו גליקוזאמינוגליקאן . מולקולה אחרונה זאת קושרת כמויות גדולות של מים ובכך מתפקדת כתומכת ברקמות חיבור בגוף. כשמוחדר חומר זה לגוף הוא מתרכז בכליות ,כבד , ובסחוסי המפרקים. מחקרים מראים שגלוקוזאמין משמש כווסת של חילוף החומרים של הסחוסים ומשפר את החיוניות של הסחוס. מחקרים קליניים בבני אדם אף הדגימו את יעילותו בשיפור התסמינים בדלקות פרקים אך עדיין אין אף מחקר וטרינרי בו הראו כי גלוקוזאמין לבדו יכול לרפא דלקת פרקים .

 

קונדרוטין סולפת:

חומר זה הוא הגלוקוזאמינוגליקאן הנפוץ ביותר בסחוסים.הוא אבן היסוד חשובה ביצירת חומר הבסיס של הסחוס. על אף הויכוח על האפשרות של ספיגה דרך מערכת העיכול עקב גודל המולקולה הוכח לאחרונה כי ספיגה כזאת קימת גם במתן בפה. לקונדרוטין סולפט יש תכונות משככות דלקת ,ויסות של פעולות תאי סחוס וכדוריות לבנות ובאופן פעיל מאט את תהליך הריסת הסחוס ורקמות אחרות במפרקים. מחקרים מראים שהוא גם משכך כאבים בניסויים בבני אדם. התווית חומרים אלו היא לבעיות פרקים כרוניות וחריפות ויעילותם היא בעיקר באותם מקרים בהם הרס רקמות הוא קטן יחסית ושיש בהם רקמות סחוסים הניתנות לתיקון.

 

תוספי מזון אלו הוכחו כבטוחים גם במינונים של עד פעמיים מהמינון הטיפולי המומלץ.

לחומרים אלו תופעות לוואי מועטות (פחות מ 2%) :צואה רכה ועליה בגז במעיים.

ניסויי רעילות הראו שקוזמין וקונדריטין מוגדרים כבלתי רעילים עקב רעילותו הנמוכה ביותר.

 

מכיוון שבשוק העולמי יש מאות תוספי מזון האמורים להכיל את הקוזמין והקונדריטין עדיף להתרכז במספר מצומצם של מוצרים ידועים ואשר עליהם יש ידע קליני מוכח. חומר הגלם שממנו מוכן התוסף קובע את איכות הקונריטין והקוזמין שבתוכו ומידת טוהרו מקטין את הסיכוי לתגובה שלילית לחלבונים הנילווים. המקור העשיר ביותר של קונדריטין הוא סחוס בעוד גלוקוזמין מיוצר מחיטין הנמצא בשריון סרטנים.

 

המוצר המסחרי המדווח ביותר כיום בשוק העולמי הוא:קוזקוין (cosequin) של מעבדות נוטראמקס .

יש גדלים שונים של טבליות לחיות השונות ועל פי משקלן, וכן פירוט של תכולת הקוזמין והקונדריטין בכל טבליה. בנוסף הוא מכיל מגנזיום , יסוד חשוב בפעילות בניית הסחוסים בגוף.

 

תכשיר נוסף הוא גלייקופלקס של מעבדות וטריסיינס. מוצר זה מציין את כמות חומר הגלם בכל טבליה אך אינו מציין את כמות הקוזמין או הקונדריטין שבתוכו.

לאחרונה לאור השימוש הגואה במוצרים אלו החלו חברות מזון הכלבים להוסיף גלוקוזמין וקונדרוטין למזון המסחרי (יוקנובה סניור מייטננס) יש לבדוק את תכולת הקונדריטין והקוזמין במזון ולתרגם אותה לפי כמויות המזון הנאכלות על ידי הכלב ולבדוק אם הרמה מגיע למינון טיפולי נכון כפי שנקבע על ידי הוטרינר..

 

סיכום:

גלוקוזמין וקונדרוטין סולפט הם תוספי מזון הפועלים יחד אך בצורות שונות לתמיכה בסחוסים פגועים.

תוצאות טובות יותר מושגות בשימוש מוקדם ככל האפשר לפני שיש שינויי מבנה משמעותיים במפרקים.

תוצאת טיפול טובה תיראה בין חודש לשישה שבועות לאחר תחילתה.

תופעות לוואי הן שוליות : צואה רכה וגזים.

בכל מקרה של שימוש בתוספי מזון אלו רצוי להתייעץ עם וטרינר. במיוחד במקרים של לקיחת תרופות נוספות.

 

bottom of page