top of page

בעיות במתן שתן וצואה בבית בחתולים

כתב ד"ר עופר שביט וטרינר Bvsc prêt. MRCV

 

בעיות מתן שתן וצואה בבית בחתולים מתחלקות לשתי קטגוריות : כאלו הקשורות במתן שתן וצואה מחוץ לארגז החול המיועד לכך וכאילו הקשורות בסימון. בכל המקרים יש תחילה לבצע חקירה רפואית על מנת לשלול בעיות רפואיות העלולות לגרום לתופעות האלה. לפעמים גם לאחר פתרון הבעיה הרפואית יהיה צורך בטיפול התנהגותי על מנת לרפא התניות שנגרמו עקב הבעיה הרפואית : חתול שהיתה לו דלקת בדרכי השתן ומשייך את ארגז החול לצריבה הנלוית למתן שתן , או חתול חולה סכרת או אי ספיקת כליות המרבה להטיל מימיו ועלול לעשות זאת מחוץ למגש החול, או חתול משלשל עלול לא לשלוט ברגע האמת ולפספס את הארגז.

עשיית צרכים לא נאותה בבית : 

מתן שתן שלא במקום המיועד : 

סימון השתן : שימוש בשתן לפעולה תיקשורתית המערבת את חוש הריח. ללא קשר לפעולת ההשתנה עצמה.

מתן צואה שלא במקום המיועד לכך.

סימון בצואה.

 

מתן שתן שלא במקום המיועד : נעשה על משטחים אופקיים לרוב בקרבת מגש החול המיועד לכך לעיתים נעשית הפעולה באתר יחודי ( מאחורי כורסה אחת) ולעיתים על חומר נבחר :עציץ ,שטיח (חתולים המשתינים על מיטת הבעלים או על בגדיהם מציגים "סימון בשתן" !!! בעיה שתידון בהמשך))

לאחר שנשללה בעיה רפואית (דלקת בדרכי השתן ) יש להסתכל על גורמים סיבתיים מעודדים כגון סוג חול בלתי מתאים או מגש מלוכלך ומסריח.

חתול שעובר להשתנה באסלות פורצלן לרוב סובל מדלקת בדרכי השתן.

גורם סביבתי נוסף בעל חשיבות הינו מערכת היחסים של החתול החוטא עם חתולים אחרים בבית : חתול נוסף בבית המשאיר בארגז החול סימונים מאיימים לחתול החוטא או חתול נוסף המתקיף / או קופץ במשחק על החתול היוצא מארגז החול ובכך מאלצו לחפש מקום פרטי יותר לעשיית צרכיו.

תהליך הבירור הנ"ל מצריך "לשאול את החתול" לעדיפויותיו על ידי הקצאת מגשים בגדלים שונים עם סוגי חול שונים במקומות שונים בבית. וספירת התדירות של השימוש בכל ארגז וקביעת הארגז המועדף.

בגדול מתן שתן שלא במקום המיועד ניתן לפיתרון באמצעים סביבתיים.

מתן צואה שלא במקום המיועד :מספר גורמים אפשריים כמו: חוסר שביעות רצון מטיב החול המיועד או נקיונו או מיקום ארגז החול. יש לצפות בחתול ולראות את צורות ההתנהגות. צפיה כזאת עשויה לתת רמז חשוב לגורם המפריע. במצב רגיל חתול יבחר את המקום יחפור בור קטן יטיל את צואתו ואחה"כ יכסה את הצואה . 

התנהגות שונה תחשב :הליכה על קצות אצבעות , שיקשוק כפות הרגליים לאחר מגע עם החול המיועד, יציאה מארגז החול ללא כיסוי הצואה. הפרעה חוזרת בזמן "הטקס" כמו ילד שמפריע,כלב שאוכל את היציאה או אפילו חתול אחר שמפריע בזמן הטלת הצואה .

מתן שתן וצואה שניהם מחוץ למגש החול כמעט תמיד מראים על חוסר שביעות רצון מארגז החול.

 

טיפול

מטרת הטיפול הינה להגביר את זמינות ואטרקטיביות ארגז החול לחתול ,ולהוריד את זמינות ואטרקטיביות של מקומות אחרים.

י-ש להוציא גושי צואה או שתן יום יום. יש לנקות ולהחליף כל החול פעם בשבוע . ולהמנע משימוש בחמרי ניקוי מדיפי ריח גם לא ליד ארגז החול.

השתמש ביותר מארגז חול אחד / חתול ופזר אותם במקומות שונים. הרחק קערות מזון מארגז הצרכים.

מקם את הארגז במקום לא סואן ורעשני ( לא על יד מכונת הכביסה!!!)

 

 • אם השתמשת בארגז סגור (עם דלת) הוסף ארגז נוסף פתוח.

 • עשה שימוש בסוג חול שונה בארגז אחר : (נסה חול עדין המתקשה לגוש במגע עם שתן או צואה.

 • מקם ארגז חול באתר שבו החתול חוטא באופן קבוע (מחוץ לארגז) לאחר שהחתול יחל להשתמש בארגז במיקום החדש ניתן להוזיזו 20-30 ס"מ ביום עד למקום הרצוי לבעלים.

 • ניתן להשתמש באמצעי הרתעה במקום שבו החתול חוטא מחוץ לארגז :פיזור נייר אלומיניום של בישול ,שקיות פלסטיק , או חמרי ריח חזק . בעציץ ניתן לכסות החול ב חלוקי נחל או איצטרובלי עץ אורן.

 • יש לנקות אתרים שבהם הטיל החתול את צרכיו על מנת להעלים את הריח.

 

במקרים קשים יש להסגיר החתול בחלל קטן : חדר אמבטיה / מרפסת עם ארגז חול + אוכל לתקופה עד שהחתול יעשה את צרכיו בארגז ואז בהדרגה להגדיל את שטח מחייתו.

טיפולים התנהגותיים :

חיזוק חיובי : יש להאכיל את החתול פעמיים ביום בשעות קבועות ולעקוב ולתעד את מועד עשיית הצרכים. כעת כשזמן זה ידוע בסבירות גבוהה בבוא העת יש לקחת את החתול לארגז הנבחר ולאחר ביצוע חיובי של פעולת מתן הצואה או שתן יש להעניק לחתול פרס : טונה ,או מזון מפתה אחר לפי העדפת החתול.

חיזוק שלילי: עונש חייב לבוא מידית עם ביצוע העבירה ( תוך 1 שניה .) על מנת להיות אפקטיבי. דחיפת אף החתול להפרשה אינו מיצר אף השפעה חיובית.

האכלה או משחקים באתר עשיית הצרכים הבלתי מקובל על הבעלים ,עשוי לסייע בהפסקת התופעה הבלתי רצויה

בעיות סימון בצואה ושתן

 

סימון בשתן :

סימון משטחים אנכיים : החתול מריח את המשטח , מכוון את אחוריו מגביה הזנב ומסיטו ומשפריץ זרם של שתן אחורנית. בדרך כלל כמויות קטנות ולאחריו מריח את המשטח המסומן. חתולים אלו ממשיכים להשתמש בארגז החול להשתנה רגילה. 

זכרים בעיקר !!!! ובעיקר זכרים לא מסורסים !!!! 

חלק מתהליך רביה , התנהגות דומיננטית או צורת פעילות חברתית.

תהליך של סימון טריטוריה וסימן לחתולים אחרים לשליטה על שטח מסויים.

חתול בייתי בדרך כלל מסמן גירוי חזק של נוכחות חתול נוסף בבית מעין "אגרסיביות פסיבית " כנגד החתול האחר. מיקום הסימון עשוי להצביע על מקור ההפרעה : סימון דלתות וחלונות יראה נוכחות חתולים מבחוץ.סימן רהיטים או קירות פנימיים יראה תגובה לחתול אחר שנמצא בתוך הבית.

שינויים בבית עלולים לגרום להופעה של התופעה עקב חרדה בחתול :מעבר לבית חדש,הכנסת חתול חדש נוסף לדירה, יש חתולים המסמנים באופן קבוע במקום קבוע או חומר קבוע :רמקולים של מערכת סטריו ,ומכשירי מטבח הם מטרות נבחרות וכן חפצים נושאי ריח הבעלים כנעליים בגדים או תיקים. וכן חפצים חדשים שזה עתה הוכנסו הביתה.

ניתן להבחין בן העדפת החפץ או המקום על ידי העברת החפץ המסומן למיקום חדש והתבוננות בהתנהגות החתול.סימון יכול גם להתבצע על משטחים אופקיים . כמות השתן בדרך כלל גדולה יותר,רק שבמקרה כזה יש מעורבות ברורה של חומר מגרה (שטיח צמר ) מקום קבוע או ריח יחודי ( מיטת הבעלים).

מיקרים אלו הינם יחודיים למצב יחודי ומגיבים טוב לטיפול.

 

סימון בצואה:

יחסית נדיר בחתולי בית.

 

אבחנה : 

במצב של יותר מחתול אחד בבית יש לזהות בודאות את החתול החוטא . באם קשה להבחין בחתול המסמן ניתן לבודד חתול חשוד אך יש חשש שסימון שנגרם עקב מגע עם חתולים אחרים יפסק בזמן הבידוד. ניתן לבסמן את השתן על ידי צבע פלואורוסנטי הניתן דרך הפה.

 

טיפול :

 • תנאי הכרחי להצלחת הטיפול הינו זיהוי הגירוי וסילוקו (חתול זר )

 • הגבל את תנועת החתול לאזורים בהם אינו מסמן

 • חסום חלונות מהם רואה החתול חתולים אחרים המאיימים עליו.

 • הפחת את מספר החתולים הן מחוץ לבית והן בתוכו.

 • רסס את האתרים המסומנים בחומר דוחה :תמצית הדר.

 • ריסוס פליווי : פרורמון סינטטי באזורים שבהם החתול מסמן וכן אזורים נוספים בבית עד שהבעיה נעלמת לחלוטין

 • קבע פרקי זמן קבועים למשחק עם החתול - יחסים טובים בין חיית המחמד לבעליה הוכחו כגורם מפסיק סימוני שתן. הענשה במקרי סימון שתן פסולה לחלוטין ותגרום רק להחמרה במצב . זיכרו : סימון בשתן הינו פעולה טיבעית ורגילה בחתול.

 • סירוס חתולים זכרים לפני בגרות מינית : כמעט תמיד מפסיקה או מונעת את התופעה (יוצאים מהכלל יש גם במקרה דנן ).

 • טיפול תרופתי : מספר אפשרויות טיפול קיימות הטיפול מנסה להוריד את רמת החרדה / גירוי החתול .

 

טיפול רפואי ללא טיפול סביבתי התנהגותי נדון לכישלון ברוב המקרים.. ברוב המקרים הפסקת הטיפול תיגרום לחזרת התופעה.

בברכה - עופר שביט וטרינר

 

תומצת ממאמר מקצועי בקומפנדיום לרפואה וטרינרית

*כל הזכויות שמורות לכותב המאמר.

bottom of page