top of page
סוציאליזציה של כלבים

חשיפה / סוציאליזציה של גורים

עצור את הפחד לפני שהוא מתחיל. (כולל טבלת בדיקה)


ד"ר סופיה יין / תרגום
 
הערת המתרגם: במהלך עבודתי אני נתקל הרבה בבעלים שלרוב בעצת המגדלת, כולאים את הגורים כל תקופת החיסונים. ועקב פחד מהדבקות במחלות מבודדים את הגור בתקופה הכי קריטית להתפתחותו הנפשית, התנהגותית: מגיל 3 שבועות ועד גיל 3 חודשים גורים נוטים ללמוד ולהסתגל לבעלי חיים אחרים ולאושיות שונות. הם לומדים שאנשים, חפצים, וסביבות שונות הן בטוחות ומהם סימני הגוף של אחרים, ומשמעותם.

 

מקרה 1: גורת הפומרניין הקטן שלי נובח על גברים בעיקר מזוקנים וחבושי כובעים. מה שגורם לי לחששות ומבוכה מתמדת ברחוב. למה היא מתנהגת בגסות כזאת? הכלב של השכן נוהג כך והשבוע נשך עובר אורח איני רוצה שפלאפי תהיה כזה.
מקרה 2: רקס כלבנו הקודם פחד ממטאטים, שואבי אבק, פחי אשפה וכל מה שעשה רעש חריג. הגור החדש שלנו מאותו גזע. איך נמנע ממנו לפתח את אותם פחדים?
מקרה 3: ספייק מסרב ללכת על בטון רטוב או על דשא רטוב. ומסרב לצאת לסיבוב קקי כשרטוב או יורד גשם בחוץ..

 

כל המקרים הללו על אף היותם שונים נובעים מסוציאליזציה / חשיפה לקויה. מגיל 3 שבועות ועד גיל 3 חודשים גורים נוטים ללמוד ולהסתגל לבעלי חיים אחרים ולאושיות שונות. הם לומדים שאנשים, חפצים, וסביבות שונות הן בטוחות ומהם סימני הגוף של אחרים, ומשמעותם.

 

תקופה זאת היא הרגישה ביותר לסוציאליזציה והחשובה ביותר בחיי הכלב. גורים שאינם נהנים מחשיפה מוגברת בתקופה זאת של חייהם נוטים לפתח פחדים מאנשים שונים או זרים, כלבים אחרים, קולות שונים, וסביבות אחרות.

 

וטרינרים מומחים לבעיות התנהגות ומאלפים רבים ממליצים על השתתפות גורים בכיתות אימון לגורים באופן שגרתי. איזו חשיפה ראויה לגור כלבים ? רוב הבעלים נוטים לחשוף את הגור להרבה אנשים ומצבים, אך חשוב ביותר שחשיפות אלו ייצרו חוויה חיובית מלמדת לגור.


מספר עצות ורעיונות על איך לאמן גורי כלבים לחיים שלווים יותר: 


מומלץ להתחיל מוקדם ככל האפשר לקבלת תוצאות טובות. התחלה מוקדמת בחיי הגור תבטיח חיים שלווים ובטוחים לכל
1. ספק נסיונות חיוביים לגור עם אנשים לא מוכרים בגדלים שונים, מין שונה, ומוצא אתני אחר.: עודד אנשים זרים ושונים לשחק עם הגור תוך מתן תמריצים חיוביים כלטיפות וממתקים. חשיפה רק לבני הבית אינה מספקת בעליל!

   
2. חשוף גורים לילדים. גורים שאינם נחשפים לילדים עלולים לראות בהם אוייב / זרים / שונים. כשגורים מתבגרים, ילדים עלולים להיראות להם כצעצוע צעקני שייש לרדוף אחריו ולקפוץ עליו בדיוק כמו אחרי טרף פצוע..... למגדלים חובה לחשוף גורים לילדים ואו לקולות ילדים מוקלטים כבר מגיל מאוד צעיר

3. חשוף גורים לחיות שונות. כלבים רבים יבלו את חייהם עם חתולים ובעלי חיים אחרים. עדיף שיגיבו ברוגע וחיבה ולא בנביחות, רדיפה, ותקיפה של האחר.
 

4. אמן גורים ללכת על משטחים שונים. כולנו מכירים כלב שלא עובר על פתח ביוב, או לא עולה על גשר, או על דשא רטוב. חשיפה מוקדמת למירב סוגים של משטחים עשויה למנוע היווצרות פחדים אלו בעתיד.


5. חשוף את הגור לרעשים ומעשי אדם יומיומיים. רוב האנשים אינם מודעים לרעשים ומראות של פעולות אנושיות יומיומיות העלולות להפחיד את הכלב.כלב שלא ייחשף בצורה חיובית בגיל צעיר, עלול לפתח פחדים ואף התנגדויות בגיל מבוגר יותר: פינוי פחי אשפה, ניקוי הרחוב על ידי העיריה, מחלק דואר, אופנוע עובר, אופניים, סקייטבורד, ועוד ועוד ועוד...

לנוחיותכם מצורפת בזאת טבלת בדיקה לחשיפה נכונה של כלבכם. יש לציין כל פעולה שבוצעה לפי ימות השבוע.

המטרה היא שחשיפה תסתיים בחוויה חיובית לא ניטראלית ולא חוויה רעה.
רשימת בדיקה לחשיפת גורים
 

bottom of page